Üye Ol | Şifremi Unuttum
DÖVİZ KURLARI HESAP MAKİNESİ
PARA YÖNETMENİN PÜF NOKTALARI
 
Ek kazanç elde edinin
Bütçe yapıp harcama kalemlerinize para ayırıyor, yine de aldığınız ücret yetmiyorsa, ek kazançla bu açığı kapatabilirsiniz. Hafta sonları gidilen ekstra işler ya da şirket içinde yapılan mesailerle ek kazanç sağlayabilirsiniz. Evde eşlerden biri çalışıyorsa, diğeri de kendini bir işte istihdam edebilir. Ya da ev hanımları ev yemekleri, el işleri yapıp satarak bunu maddi kazanca dönüştürebilirler.


Yatırım yapın
Ay sonunda biriktirdiğiniz parasal kaynakları maddi anlamda düzenli bir getiriye dönüştürmek için mutlaka yatırım yapılmalıdır. Doğru yatırımın nasıl yapılacağı konusunda bankaların bireysel müşteri temsilcileriyle görüşmenizde fayda var. Eğer gayrimenkul yatırımı yapacaksınız, güvenilir sitelerden ve o bölgede yaşayan insanlardan detaylı bilgiler alabilirsiniz. Gelişmeye müsait yerlere olabildiğince yatırım yapmanızda fayda vardır.


Birikim yapın
Birikim mi dediniz? Zaten çok az ücret alıyorum. Nasıl birikim yapacağım dediğinizi duyuyorum. Doğru bütçe yapan harcama kalemlerini iyi belirleyen ve nereye ne kadar harcama yapacağını hesaplayan her birey birikim yapabilir. Ama gözden kaçırılan ince bir detay var. Birikim ay sonu harcamalar sonunda kalan parayla değil, maaşınızı aldıktan hemen sonra bir köşeye atılan ufak paralarla yapılır. Parayı bir köşeye atın ve unutun. O yokmuş gibi davranın. Her ay yapılan ufak birikimlerin yıl sonu hiçte azımsanmayacak derecede büyük birikimlere dönüşeceğini unutmayın.


İstek ve ihtiyaç ayrımını iyi belirleyin
”Harcama kalemlerimi belirleyip her ay bütçe yapıyorum. Ama aldığım parayla ay sonunu getiremiyorum” diyorsanız, ay içinde ihtiyacınız olmayan bazı şeyleri almış olabilirsiniz. Bu yeni bir ayakkabı, elbise ya da makyaj malzemesi olabilir. Bir şeyi alırken 10 saniye düşünün, gerçekten çok işe yarıyor. “Sen benim isteğim misin, ihtiyacım mısın? Benimle eve gelmek zorunda mısın? Seni geçici bir heves için mi alıyorum?” diye aldığınız ürüne sorun, onunla konuşun. Emin olun almak istediğiniz çoğu şeyin aslında ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.


Bütçe yapın
Alın elinize bir kağıt kalem, başlayın bütçe yapmaya. Kağıdın en üstüne eve ay içinde gelen geliri yazdıktan sonra; harcama kalemlerinizi (kira, faturalar, mutfak masrafı, kişisel harcamalar, yol ücreti, çocuk masrafı vb.) yazın. Daha sonra bu kalemlerin her birine ayrı ayrı ne kadar harcayacağınızı geliriniz ölçüsünde belirleyin ve ay içinde olabildiğince yaptığınız bütçeye uyun.


Parasal alışkanlıklarınızı değiştirin
Para kazanmak her zaman harcamaktan daha zordur. Para kazanmak için ay boyunca çalışıp üretirken, para harcamak için elimizi cüzdana ya da kredi kartlarımıza atmamız yetiyor. Her ay eve giren parayı bilen, doğru hesap eden ve nereye ne kadar harcama yapacağını bilen kişilere sözümüz yok. Burada bizi ilgilendiren, eve giren parayı doğru yönetemeyen kişiler. Aldığınız ücret ile ay sonunu getiremiyorsanız, parasal alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var.


Toplam Püf Noktası : 6 Sayfa : 1/1
Anasayfa Anasayfa Önceki Sayfa Önceki Sayfa Başa Dön Başa Dön